1-3 iyun 2022-ci il tarixlərində Azərbaycanın paytaxtı Bakıda Bakı Enerji Həftəsi keçiriləcək
Xəzər regionunda neft-qaz sahəsi və enerji sektorunun ən mötəbər tədbiri olan “Bakı Enerji Həftəsi” 27-ci Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq “Energetika və Alternativ Enerji” sərgisi və Xəzər Neft və Qaz Konfransının xələfi olan “Bakı Enerji Forumu”nu bir araya gətirir.
Bu gün Azərbaycan ardıcıl enerji siyasətini uğurla həyata keçirir və regionda hökm sürən sabitlik və enerji təhlükəsizliyi məhz bu siyasətin nəticəsidir. 2020-ci il ölkəmiz üçün tarixi il olub, uzun illər işğal altında olan torpaqları güclü lider İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə artıq dünyada öz peşəkarlığı və şücaəti ilə məhşurlaşan ordumuzun azad etməsi qürurverici haldır. Gələcəkdə işğaldan azad edilmiş ərazilər “yaşıl enerji” ilə təmin olunacaq, bununla da bərpa olunan enerji mənbələri üzrə investisiyalar və birgə layihələr sahəsində əməkdaşlıq imkanları genişlənəcəkdir.
Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi 25 ildən artıqdır ki, regionun iri neft və qaz layihələrini müzakirə etmək üçün sənaye liderlərini bir araya gətirən nüfuzlu beynəlxalq platforma hesab olunur. Paralel olaraq Xəzər Beynəlxalq Energetika və Alternativ Enerji Sərgisi beynəlxalq və yerli şirkətlərin enerji və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi üzrə ən son təkliflərini təqdim edəcək.
2 – 3 iyun tarixlərində keçiriləcək Bakı Enerji Forumunun proqramına aşağıdakı mövzular daxildir: “İnkişaf yollarının kəsişməsində enerjinin gələcəyi”, “Yaşıl enerjinin yenilənməsi”, “Covid-19 pandemiyasının enerji sektoruna təsiri və bərpa proqnozları”, “Yeni enerji erasında neft və qaz üçün yeni meyarlar. Neft və qaz şirkətindən enerji şirkətinə”, “Neft və qaz texnologiyaları”, “Neft və qazın işlənməsində Süni intellekt (AI)” və s. Biz tədbirin proqramı, eləcə də tədbirdə iştirak məsələləri ilə bağlı əlavə məlumat verməyə hazırıq.
Pandemiyanın yaratdığı iki illik fasilədən sonra sərgilərin və forumun əhəmiyyəti həm offlayn görüşlər, həm də regionun sənaye liderləri ilə canlı dialoq baxımından daha da artır.
Tədbirlər Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR-ın rəsmi dəstəyi ilə “Iteca Caspian” və beynəlxalq tərəfdaşları tərəfindən təşkil olunur.

«Бакинская Энергетическая Неделя» состоится 1-3 июня 2022 года в столице Азербайджана городе Баку
Самое престижное мероприятие в нефтегазовой и энергетической сфере в Прикаспийском регионе - «Бакинская Энергетическая Неделя» объединяет 27-ю Международную выставку «Нефть и Газ Каспия», 10-ю Юбилейную Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Альтернативная Энергия», а также «Бакинский Энергетический Форум», который является преемником конференции «Нефть и Газ Каспия».
Сегодня Азербайджан успешно реализует последовательную энергетическую политику, результатом которой является стабильность и энергетическая безопасность в регионе. 2020 год стал историческим для нашей страны. Это предмет большой гордости, что наша армия, уже известная в мире своим профессионализмом и храбростью, под руководством сильного лидера Ильхама Алиева освободила земли, которые находились под оккупацией долгие годы. В скором будущем освобожденные территории будут обеспечиваться “зеленой энергией”, тем самым расширяя возможности сотрудничества в области инвестиций и совместных проектов по возобновляемым источникам энергии.
В программу «Бакинского Энергетического форума», который пройдет со 2-го по 3 июня, вошли следующие темы: «Будущее энергетики на перекрестке путей развития. Возобновление Зелёной энергии», «Воздействие пандемии Covid-19 на энергетический сектор и прогнозы восстановления», «Новые ориентиры для нефти и газа в новой энергетической эре. От нефтегазовой компании к энергетической компании», «Нефтегазовые технологии и Искусственный интеллект (ИИ)» и другие. Мы готовы предоставить в Ваше распоряжение дополнительную информацию относительно программы мероприятия, а также моментов участия в ней.
Учитывая двухгодовой перерыв, вызванного пандемией, проведение выставок и форума приобретают ещё большее значение, так как предоставляет возможность оффлайн встреч и живого диалога с лидерами отрасли в регионе.
Мероприятия организованы Iteca Caspian и ее международными партнерами при официальной поддержке Министерства энергетики Азербайджанской Республики и SOCAR.