Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimi baş tutub
İyunun 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində çıxış edib.
Sonra Türkiyə Respublikasının energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakı Enerji Həftəsi ilə bağlı məktubunu oxudu. Ardınca Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabir çıxış etdi. Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Departamentinin Enerji Ehtiyatları Bürosunun çoxtərəfli enerji diplomatiyası üzrə baş müşaviri Harri Kemian isə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Cozef Baydenin məktubunu oxudu. Daha sonra Avropa Komissiyasının Energetika üzrə Baş İdarəsinin direktoru xanım Kristina Lobillo Borrero çıxış etdi. Ardınca Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays çıxış etdi. Sonuncu olaraq, Beynəlxalq Bərpaolunan Enerji Agentliyinin (IRENA) Baş direktoru Françesko La Kameranın çıxışı oldu.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl Cabir tədbir çərçivəsində Neftçala, Biləsuvar Günəş elektrik stansiyalarının və Abşeron-Qaradağ Külək Elektrik Stansiyasının təməlini qoyublar. Yeni stansiyalar barədə videoçarx nümayiş olundu.
Daha sonra dövlətimizin başçısı Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz - “Caspian Oil&Gas” və 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji - “Caspian Power” sərgiləri ilə tanış oldu.
Prezident İlham Əliyev sərginin fəxri qonaqlar kitabını imzaladı. Daha sonra qonaqlarla xatirə şəkli çəkildi.
4-6 iyun tarixlərində regionun enerji sahəsində mühüm hadisəsi olan Bakı Enerji Həftəsi təşkil edilir. Bakı Enerji Həftəsi özündə üç mötəbər tədbiri birləşdirir: 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 29-cu Bakı Enerji Forumu. “Caspian Oil&Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil edilmişdir.
Hər il keçirilən və özündə üç mühüm tədbiri birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi bütün dünyanın enerji sənayesi sahəsində mövcud olan liderlərini bir araya gətirir və bununla da diqqəti Azərbaycanın üzərinə cəmləşdirir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində iştirakı bu tədbirin yüksək statusunu təsdiqləyir.
Bakı Enerji Həftəsinə 37 ölkədən 300-dək şirkət qatılıb. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Almaniya, Avstraliya, Avstriya, Belarus, Belçika, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, Əlcəzair, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İraq, İsrail, İsveç, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Qətər, Macarıstan, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna və Yaponiya iştirak edir. Bu ölkələr arasında İsveç, Hindistan və Sloveniyadan olan şirkətlər ilk dəfədir ki, tədbirə qatılırlar. Bu ilki sərginin tərkibi iştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. Onların əksəriyyəti Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsinə yüksək maraq göstərən xarici iştirakçılardır. Sərgi sahəsinin 40%-i isə tanınmış şirkətlərə, sərgilərin daimi iştirakçılarına məxsusdur.
Tədbir çox sayda sponsorlar cəlb edir. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsin builki sponsorları “ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”,  “Ansaldo Energia”, “Aramco”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “GAP İnşaat”, “GL”, “INPEX”, “KOLIN İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate (Huawei)”, “SEE BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Turkiye Petrolleri”, “Uniper”, “Ural Steel”, Wolters Kluwer (Enablon) və "Wood" şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” şirkəti, konsaltinq tərəfdaşı qismində isə “Deloitte & Touche” şirkəti çıxış edir.
Tədbirin təşkilatçıları “Iteca Caspian”, “Caspian Event Organisers” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Bakı Enerji Həftəsi ötən il olduğu kimi 2024-cü ildə də Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. Rəsmi tərəfdaşlar qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" və "Greenwich Travel Club" şirkətləri çıxış edir.
Bakı Enerji Həftəsi haqqında ətraflı məlumatları www. bew.az saytından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Baku Energy Week officially opens
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening of Baku Energy Week at the Baku Expo Center and addressed the opening ceremony.
Speakers at the event included Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye Alparslan Bayraktar who read out President Recep Tayyip Erdogan’s letter, Minister of Industry and Advanced Technology of the United Arab Emirates Sultan Ahmed Al Jaber, Principal Deputy Assistant Secretary at the Bureau of Energy Resources of the U.S. Department of State Harry Kamian who read out US President Joseph Biden’s letter, Director of Energy Policy at European Commission Cristina Lobillo Borrero, Secretary General of OPEC Haitham Al Ghais, Director-General of the International Renewable Energy Agency (IRENA) Francesco La Camera.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and UAE Minister of Industry and Advanced Technology Sultan bin Ahmed Al Jaber laid foundation stones for Neftchala, Bilasuvar solar power plants and Absheron-Garadagh wind power plant. A video was presented about the new stations.
President Ilham Aliyev signed the guest book of the exhibition. A family photo was taken.
The Baku Energy Week, a significant event in the region's energy sector, is underway from June 4 to 6. It encompasses three prestigious events: the 29th International Caspian Oil and Gas Exhibition - Caspian Oil&Gas, the 12th Caspian International Energy and Green Energy Exhibition - Caspian Power, and the 29th Baku Energy Forum. The Caspian Oil&Gas and Caspian Power exhibitions is held in the Baku Expo Centre, while the Baku Energy Forum is held in the Baku Convention Centre, which is built with an ecological concept.
Every year, the Baku Energy Week, comprising three important events, gathers energy industry leaders from across the globe, drawing attention to Azerbaijan. The participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, at the opening ceremony of the Baku Energy Week underscores the prestigious status of this event.
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan supports the events held within the Baku Energy Week, and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) acts as the main partner.
Approximately 300 companies from 37 countries have confirmed their participation in the Baku Energy Week. Alongside Azerbaijan, Algeria, Australia, Austria, Bahrain, Belarus, Belgium, Bulgaria, China, the Czech Republic, Finland, France, Georgia, Germany, Great Britain, Hungary, India, Iraq, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, Latvia, Monaco, the Netherlands, Norway, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Slovenia, Sweden, Turkey, Ukraine, United Arab Emirates, United States and Uzbekistan participates at the event. The composition of this year's exhibition has been enriched by new companies, constituting 15% of the total participants, with a notable interest in green energy in Azerbaijan. Well-known companies, accounting for 40% of the exhibition space, are also prominently featured.
The event attracts many sponsors. This year's sponsors of Baku Energy Week, whose key partner is SOCAR, includes the companies "ABB", "ACWA POWER", "ADNOC", "AIQ",  "Ansaldo Energia", “Aramco”, "AZFEN", "Baku Steel Company", "bp", "Caspian Drilling Company", "Caspian Marine Services", "GAP Construction", "GL", "INPEX",  "KOLIN Construction", "Masdar", "MOL Group", "Nobel Energy", "Photomate", "SEE BREEZE", “SLB", "TEKFEN", "TotalEnergies", "Türkiye Petrolleri", "Uniper", "Ural Steel", "Wood" and “Wolters Kluwer (Enablon)”. The "Boston Consulting Group" company acts as an intellectual partner and the “Deloitte & Touche” company is a consulting partner of the Baku Energy Forum.
The organizers of the event are "Iteca Caspian", "Caspian Event Organizers" and their international partners "ICA Events", “CEM FZ LLC”. Baku Energy Week is actively supported by the Association of Azerbaijan Exhibition Organizers (ASTA) in 2024, similarly to last year. The companies "AzExpoMontage" LLC, "Caspian Freight Services", "Ateshgah Insurance”, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" and "Greenwich Travel Club" act as official partners to the event.